Lütfen Tüm Bilgileri Doldurun.
Gemi Kapasitesi Dolu
Geçersiz Tarih Aralığı
Sıkça Sorulan Sorular
Sakız Adası'na Nasıl Gidebilirim ?

Sakız Adası'na Çeşme'den feribotla geçebilirsiniz. Feribotumuz Çeşme Ulusoy Limanından kalkar ve yolculuk yaklaşık 35-40 dakika sürer. Sakız Adası'na gidebilmeniz için öncelikle minimum 3 ay geçerliliği olan bir pasaporta ve geçerli bir Schengen Vizesi'ne ihtiyacınız vardır. ( Nisan - Ekim ayları arasında Kapı Vizesi uygulaması vardır. ) Yeşil ve Gri pasaportu olanlar için vize gerekmemektedir. ( yine min. 3 ay geçerli olmak zorunda )

Pasaportta Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

- Minimum 3 ay geçerliliği olması gerekmektedir.

- Üzerinde K.K.T.C. ( Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) kaşesi bulunmamalıdır. Yunanistan K.K.T.C.'yi tanımadığı için bu ülkeye giren T.C. vatandaşlarını (eğer pasaportlarına kaşe vurulmuşsa ) ülkeye almamaktadır.

- Schengen Vizesinin başlangıç ve bitiş tarihine, kaç girişlik olduğuna ve kalış süresine dikkat edilmelidir. ( Normal şartlarda vizeyi hangi ülkeden almışsanız ilk olarak o ülkeye giriş yapmak zorundasınız. Ancak Yunanistan bu konuda çok sert değil. Ayrıca vizeniz eğer multi yani çok giriş- çıkışlı değil de tek girişlik ya da çift girişlik ise buna dikkat etmelisiniz. Tek girişlik vize bir kere o ülkeye çıktığınızda, Çift girişlik vize de 2 giriş çıkış yaptığınızda biter. Vizenin süresi devam etse dahi giriş hakkınız bittiyse ülkeye alınmazsınız )

 

Sakız Adası'na Gidebilmek için Nasıl Vize Alabilirim?
Yunanistan bir Avrupa Birliği ülkesi olduğu için Sakız Adası'na gidebilmek için Schengen Vizesi alınmalıdır. Günübirlik te seyahat edilecek olsa yine de vize gerekmektedir. Vize başvurularını bağlı bulunduğunuz ildeki VFS Global ya da Kosmos Vize Aracılık şirketlerinden yapabilirsiniz.  Ancak Yaz aylarında ( Nisan - Ekim arası ) daha kolay vize alınabilmesi için Tek Girişli ve maksimum 15 günlük olmak üzere Kapı Vizesi Uygulaması başlatılmıştır. Kapı vizesi detaylarına sitemizden ulaşabilirsiniz.
Sakız Adası Seyahati ile İlgili Genel Bilgiler

- Sitemizden feribot biletinizi aldıktan sonra, sefer günü kalkış saatinden minimum 30 dakika öncesinde Çeşme Ulusoy Liman girişinden 50 mt. gerideki Sunrise Lines Liman ofisine gelerek check in işleminizi yaptırmalı ve gemiye biniş kartınızı ( Boarding Card) almalısınız. ( Liman Ofis Tel. No: 0232 712 67 79 )  ( Eğer araç ile seyahat edecekseniz minimum 1 saat önce )

- Türk vatandaşları için gereken yurtdışı çıkış harcını ister daha önceden bankaya yatırabilir,  isterseniz Çeşme Ulusoy Limanındaki maliye veznesinden temin edebilirsiniz.

Free Shop kuralları

- Yurtdışına çıkarken kişibaşı 3 litre yüksek alkol ve 9 karton sigara alma limitiniz vardır. Ancak Türkiye'ye girişte yalnızca 1 litre yüksek ( Rakı, Votka,Whisky ) , 2 litre de düşük alkol ( Şarap,Likör v.s. ) ve 3 karton sigara sokma hakkınız vardır. Çıkarken aldığınız limit fazlalarını ülkeye girişte tekrar sokamazsınız.

Sakız Adası'na Araç Götürme ve Sakız Adası'nda Araç Kiralama Koşulları
   Sakız  Adasına Türk Plakalı aracınız ile seyahat edebilmek için  Gümrük Müdürlüğü’ne ibraz edilecek evraklar;

  1. Kullanıcı Taşıt Sahibiyse; Ruhsat Aslı, Pasaport,  ve Yurtdışında geçerli Yeşil Sigorta ( Sigorta Şirketlerinden araç ile kalınacak süre kadar yaptırılmalıdır. )
  2. Kullanıcı Taşıt Sahibinden Başkasıysa ya da Şirket Aracı ise :  Ruhsat Aslı, Noter Tasdikli Vekâletname, ya da Taşıt şirkete aitse imza sirküleri,( Şirket kendinizin ise yalnız imza sirküleri, Şirket başkasına aitse hem ait olan kişinin imza sirküleri hemde o kişiden alınan noter tasdikli vekaletname )  Pasaport

         Sakız Adası'nda Araç Kiralama,

         T.C. vatandaşları  normal şartlarda Sakız Adası'nda araç kiralayabilmeleri için Türk ehliyetlerini Turing Klübü 'nden Yurtdışında geçerli ehliyete çevirmeleri gerekmektedir.  Ancak son zamanlarda oldukça artan Türk Turistlerin talepleri  doğrultusunda Sakız ve diğer Yunan Adalarındaki araç kiralama şirketleri Türk ehliyeti sahiplerine de çok rahat araç kiralamaktadır. Ancak buradaki önemli husus eğer bu araç ile kaza yapılırsa ve yurtdışında geçerli ehliyetiniz yok ise aracı kiralayan şirket ile beraber suçlu duruma düşmenizdir.

Sakız Adası'ndan nerelere seyahat edebilirim?

                                            SAKIZ ADASI’NDAN

FERİBOT  İLE

UÇAK İLE

PİRE

ATİNA

MİDİLLİ ( LESVOS )

SELANİK

KAVALA

 

SAMOS

 

 

 

 

           direk seferler yapılmaktadır.

 

           Tüm bu feribot ve uçak biletlerini acentamızdan komisyonsuz olarak temin edebilirsiniz.

Evcil Hayvanımı Sakız Adası'na Nasıl Götürebilirim ?

1. Öncelikle Evcil hayvanınızın Aşı Karnesi olmalı, karnede  kuduz aşısı ve diğer aşıların güncel olması gerekiyor. 

2. Sakız Adası'na yolculuk yapacak hayvanın 7 aylıktan büyük olması gerekiyor. 
(en erken kuduz aşısı yapılma yaşı 3 ay + 
test için en erken kan alınma tarihi aşıdan 1 ay sonra + 
belge alındıktan sonra AB ülkesine en erken giriş tarihi 3 ay sonra = 7 ay) 

3. Aşı karnesinde veteriner tarafından imzalanıp kaşelenmesi gereklidir.

4. Mikrochip takılması ve mikrochip numarası aşı karnesine işlenmiş olması gerekiyor. 

5. Veteriner tarafından uluslararası sağlık sertifikası (ingilizce) yazılması, imzalanıp kaşelenmesi gerekiyor. Amerika dahil pek çok ülke için bu belge yeterli, ancak bazı ülkelere giriş için Tarım İl Müdürlüğü’nden resmi sağlık sertifikası alınması gerekiyor. 

6. Kuduz titrasyon testi için veteriner tarafından kan alınıp Ankara’ya Etlik Merkez Araştırma Laboratuvarı’na gönderiliyor. Sonuçları 1 hafta-10 gün içinde geliyor. Kuduz titrasyon testi için kuduz aşısı yapıldıktan en erken 30 gün sonra kan alınabiliyor. AB üye ülkelere giriş kuduz titrasyon testinden en erken 3 ay sonra yapılabiliyor. 
Kuduz Titrasyon Testi için Gerekli Belgeler; 
 - Mikrochip numarası 
 - Aşı karnesi fotokopisi 
 - Başvuru formunda pet bilgileri ve sahibinin bilgileri 

7. Yurtdışı çıkış işlemlerine başlarken petinizin iç ve dış parazit ilaçlarının yapılmış olması gerekiyor. AB üye ülkeleri için yolculuktan 15 gün önce iç-dış parazit ilaçlarının yapılıp karneye işlenmesi gerekli. 

8. Yolculuk tarihinden 48 saat önce ilgili belediyeden menşe şehadetnamesi alınması gerekiyor. Menşe şehadetnamesi alınması için aşı karnesinin götürülmesi yeterli. 

9. Yolculuktan 48 saat önce Tarım İl Müdürlüğü, Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü’nden veteriner sağlık sertifikası alınması gerekiyor. Bu belgenin alınabilmesi için aşı karnesinin aslı ve fotokopisi, kuduz titrasyon test sonucu ve petinizi götürmeniz gerekli. 

 

10. Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra seyehat tarihinden 2 iş günü önce bizimle irtibata geçmeli ve bu belgelerinizi mail yoluyla bize iletmeniz gerekmektedir. Bizde Adadaki veterine bunları iletip Pet'iniz için onay alarak size bildireceğiz.